CNN lanserar spelsajt – Bulls med i exklusivt urval

CNN har nyligen lanserat en helt ny spelsajt med ett fåtal handplockade spel för att öka läsarnas engagemang och öka intäkterna från nyhetssajten. Bland de utvalda spelen finns Bulls eget Photo Shuffle – ett bilddrivet spel som ger mersmak och som passar väl in i CNN:s berättande format.

Varför spel på nyhetssajter?

CNN tar nu efter flera andra ledande medieföretag som framgångsrikt använt spel för att bredda sina digitala erbjudanden. Ett tydligt exempel är New York Times, som med sin satsning på dagliga korsord och virala spel har skördat stora framgångar. Bulls digitala spel finns sedan tidigare på MSN:s internationella spelsajt.

Genom att inkludera spel i sitt utbud lockar de inte bara heterogena målgrupper, utan ökar också användarengagemang och lojalitet – vilket i sin tur stärker prenumerationsmodellen.

Att våra spel finns med på stora internationella plattformar som CNN och MSN visar att Bulls levererar premiumspel av i världsklass.

Related Posts

Rulla till toppen